Soccer World Cup Game Schedule

Soccer’s World Cup is taking place in Brazil, with the host nation attempting to win a record sixth time and make up for a surprise defeat by Uruguay in 1950, the last time it hosted the event. The month-long tournament features four rounds, 32 teams, 62 games and one prize, the Jules Rimet trophy.

Here’s the schedule, with local start times in Brazil, where most cities are one hour ahead of New York time and four hours behind London. Manaus in the Amazon is on the same time as New York.

For a map of venues, click here.

GROUP STAGE
Sunday June 15
GROUP F
Maracanã in Rio De Janeiro     7 pm
Argentina vs Bosnia and Herzegovina

Monday June 16
GROUP G
Arena Fonte Nova in Salvador    1 pm
Germany vs Portugal

GROUP F Arena da Baixada in Curitiba 4 pm Iran vs Nigeria

GROUP G Estadio das Dunas in Natal 7 pm Ghana vs US Tuesday June 17 GROUP H Estadio Mineirao in Belo Horizonte 1 pm Belgium vs Algeria

GROUP A Estadio Castelao in Fortaleza 4 pm Brazil vs Mexico

GROUP H Arena Pantanal in Cuiaba 6 pm Russia vs Korea Wednesday June 18 GROUP B Estadio Beira-Rio in Porto Alegre 1 pm Australia vs Netherlands

GROUP B Maracanã in Rio De Janeiro 4 pm Spain vs Chile

GROUP A Arena Amazonia in Manaus 6 pm Cameroon vs Croatia Thursday June 19 GROUP C Estadio Nacional in Brasilia 1 pm Colombia vs Ivory Coast

GROUP D Arena Corinthians in Sao Paulo 4 pm Uruguay vs England

GROUP C Estadio das Dunas in Natal 7 pm Japan vs Greece Friday June 20 GROUP D Arena Pernambuco in Recife 1 pm Italy vs Costa Rica GROUP E Arena Fonte Nova in Salvador 4 pm Switzerland vs France GROUP E Arena da Baixada in Curitiba 7 pm Honduras vs Ecuador Saturday June 21 GROUP F Estadio Mineirao in Belo Horizonte 1 pm Argentina vs Iran GROUP G Estadio Castelao in Fortaleza 4 pm Germany vs Ghana GROUP F Arena Pantanal in Cuiaba 6 pm Nigeria vs Bosnia and Herzegovina Sunday June 22 GROUP H Maracanã in Rio De Janeiro 1 pm Belgium vs Russia GROUP H Estadio Beira-Rio in Porto Alegre 4 pm Korea vs Algeria

GROUP G Arena Amazonia in Manaus 6 pm US vs Portugal

Monday June 23 GROUP B Arena Corinthians in Sao Paulo 1 pm Netherlands vs Chile GROUP B Arena da Baixada in Curitiba 1 pm Australia vs Spain GROUP A Estadio Nacional in Brasilia 5 pm Cameroon vs Brazil GROUP A Arena Pernambuco in Recife 5 pm Croatia vs Mexico Tuesday June 24 GROUP D Estadio das Dunas in Natal 1 pm Italy vs Uruguay GROUP D Estadio Mineirao in Belo Horizonte 1 pm Costa Rica vs England GROUP C Arena Pantanal in Cuiaba 4 pm Japan vs Colombia GROUP C Estadio Castelao in Fortaleza 5 pm Greece vs Ivory Coast Wednesday June 25 GROUP F Estadio Beira-Rio in Porto Alegre 1 pm Nigeria vs Argentina 1 pm GROUP F Arena Fonte Nova in Salvador 1 pm Bosnia and Herzegovina vs Iran GROUP E Arena Amazonia in Manaus 4 pm Honduras vs Switzerland GROUP E Maracanã in Rio De Janeiro 5 pm Ecuador vs France Thursday June 26 GROUP G Estadio Nacional in Brasilia 1 pm Portugal vs Ghana GROUP G Arena Pernambuco in Recife 1 pm US vs Germany GROUP H Arena Corinthians in Sao Paulo 5 pm Korea vs Belgium GROUP H Arena da Baixada in Curitiba 5 pm Algeria vs Russia

GROUP STAGE RESULTS

RESULTS GROUP STAGE Thursday June 12 GROUP A Arena Corinthians in Sao Paulo Brazil 3-1 Croatia Friday June 13 GROUP A Estadio das Dunas in Natal Mexico 1-0 Cameroon

GROUP B Arena Fonte Nova in Salvador Netherlands 5-1 Spain

GROUP B Arena Pantanal in Cuiaba Chile 3-1 Australia Saturday June 14 GROUP C Estadio Mineirao in Belo Horizonte Colombia 3-0 Greece

GROUP D Estadio Castelao in Fortaleza Uruguay 1-3 Costa Rica

GROUP D Arena Amazonia in Manaus England 1-2 Italy

GROUP C Arena Pernambuco in Recife Ivory Coast 2-1 Japan

Sunday June 15 GROUP E Estadio Nacional in Brasilia Switzerland 2-1 Ecuador

GROUP E Estadio Beira-Rio in Porto Alegre France 3-0 Honduras

Saturday June 28 ROUND OF 16 Estadio Mineirao in Belo Horizonte 1 pm Winner of Group A vs Runnerup Group B ROUND OF 16 Maracanã in Rio De Janeiro 5 pm Winner Group C vs Runnerup Group D Sunday June 29 ROUND OF 16 Estadio Castelao in Fortaleza 1 pm Winner Group B vs Runnerup Group A ROUND OF 16 Arena Pernambuco in Recife 5 pm Winner Group D vs Runnerup Group C Monday June 30 ROUND OF 16 Estadio Nacional in Brasilia 1 pm Winner Group E vs Runnerup Group F ROUND OF 16 Estadio Beira-Rio in Porto Alegre 5 pm Winner Group G vs Runnerup Group H Tuesday July 1 ROUND OF 16 Arena Corinthians in Sao Paulo 1 pm Winner Group F vs Runnerup Group E ROUND OF 16 Arena Fonte Nova in Salvador 5 pm Winner Group H vs Runnerup Group G

QUARTERFINALS Friday July 4 Maracanã in Rio De Janeiro 1 pm

QUARTERFINALS Estadio Castelao in Fortaleza 5 pm

Saturday July 5 QUARTERFINALS Estadio Nacional in Brasilia 1 pm

QUARTERFINALS Arena Fonte Nova in Salvador 5 pm

SEMIFINALS Tuesday July 8 Estadio Mineirao in Belo Horizonte 5 pm

Wednesday July 9 SEMIFINALS Arena Corinthians in Sao Paulo 5 pm THIRD-PLACE PLAYOFF Saturday July 12 Estadio Nacional in Brasilia 5pm

FINAL Sunday July 13 Maracanã in Rio De Janeiro 4 pm

Before it's here, it's on the Bloomberg Terminal.
LEARN MORE