Suncor Energy: 2013 'Fuelling Athletes and Coaching Excellence' (FACE) program recipients announced

Suncor Energy: 2013 'Fuelling Athletes and Coaching Excellence' (FACE) program 
recipients announced 
50 athlete and coach pairings receive $8,000 to help fuel their sport
dreams 
CALGARY, ALBERTA -- (Marketwired) -- 05/23/13 -- Suncor Energy, the
proud owner of Petro-Canada, today announced the 2013 Fuelling
Athletes and Coaching Excellence (FACE) recipients. The 2013 FACE
recipients represent a balance of summer, winter and team sports with
selected athletes coming from six provinces across Canada.  
Working together with the Canadian Olympic Committee (COC), Canadian
Paralympic Committee (CPC) and their National Sport partners, the
FACE program provides developing, pre-carded Canadian athlete and
coach pairings with $8,000 in grants. The FACE program has provided
more than 2,400 Canadian athletes and coaches with over $8 million in
direct financial support. These resources help athletes achieve
national carded status and coaches improve their skills over the long
term. 
"We would like to congratulate each of the 2013 FACE recipients,"
said Steven Keith, Director, Loyalty and Marketing Partnerships,
Suncor Energy. "For the past 25 years, we have been fortunate to
support athletes and coaches by providing funding so they can focus
on achieving their dreams."  
"It's a good day for sport, anytime our partners can dedicate
resources that go directly to Canadian athletes and coaches," said
Marcel Aubut, president, COC. "The COC is proud of our relationship
with Petro-Canada, an organization that has contributed to our
budding athletes for 25 years. There is no doubt that the sport
movement is transforming and gaining momentum in Canada, and they
have been at the forefront of that much needed change."  
"These grants will help athletes and coaches who are on the cusp of
breaking through nationally and internationally to make that crucial
next step," says Gaetan Tardif, the newly-elected President of the
CPC. "Building a strong parasport system is essential for the CPC as
we work towards the goal of being the world's leading Paralympic
nation. As a premier partner of the CPC, Petro-Canada, is playing a
significant role in helping advance parasport in this country." 
"Receiving this kind of funding is very helpful at this stage in my
career," said triathlete Sarah-Anne Brault. "This support allows me
to train at a higher level and race in more competitions which will
better prepare me to eventually compete against the best in the
world."  
"I want to be ready for 2014 so I can perform my best and know that I
did everything I could to be prepared," added Para-snowboarder John
Leslie. "Being an athlete does have a cost, but with the Petro-Canada
FACE Program grant I will be able to afford time off work to train
and attend World Cups that would otherwise be hard to afford. I feel
honoured to have so much support from so many people and hope to make
everyone proud." 
Coaches who receive grants often use the funding to build their
skills or purchase equipment that can be used to benefit multiple
athletes within the same sport discipline. 
"This is a wonderful initiative and much needed assistance at a time
where athletes are juggling so many priorities in their lives," said
Mark Burgess, coach of two of this year's FACE recipients, one
competing in judo and the other in Para-judo. "Our youth have so much
potential, and programs like these keep their hopes and drive alive." 
In the past, the FACE program has provided financial grants to
Canada's top athletes including 2010 Olympic & Paralympic Winter
Games medalists: Alexandre Bilodeau, Hayley Wickenheiser, Kaillie
Humphries, John Morris, Kristina Groves, Mike Robertson, Jim
Armstrong and Ina Forest. Other notable FACE recipients include Mark
Tewksbury, Canada's Chef de Mission at the 2012 London Games,
Marianne Limpert, silver medalist at the 1996 Olympic Games and Annie
Pelletier, bronze medalist at the 1996 Olympic Games. 
The 2013 FACE program recipients are: 


 
----------------------------------------------------------------------------
ATHLETE            SPORT              HOMETOWN           COACH              
----------------------------------------------------------------------------
Adam Svensson      Golf               Surrey, BC         Derek Ingram       
----------------------------------------------------------------------------
Alexander          Sailing            Delta, BC          Steve Mitchell     
Heinzemann                                                                  
----------------------------------------------------------------------------
Andrew Yorke       Triathlon          Caledon East, ON   Barrie Shepley     
----------------------------------------------------------------------------
Anne-Marie Comeau  Cross Country      Amos, QC           Louis Bouchard     
                   Skiing                                                   
----------------------------------------------------------------------------
Annie Ewart        Cycling            Victoria, BC       Houshang Amiri     
----------------------------------------------------------------------------
Arthur Biyarslanov Boxing             Toronto, ON        John Kalbhenn      
----------------------------------------------------------------------------
Atsuko Tanaka      Ski Jumping        Calgary, AB        Gregor Linsig      
----------------------------------------------------------------------------
Barrett Martineau  Skeleton           Calgary, AB        Keith Loach        
----------------------------------------------------------------------------
Braxton Stone-     Wrestling          Toronto, ON        Stan Tzogas        
Papadopoulos                                                                
----------------------------------------------------------------------------
Cameron Wheelan    Beach Volleyball   Barrie, ON         Jason Hubbard      
----------------------------------------------------------------------------
Camille Remillard  Synchronized       Terrebonne, QC     Meng Chen          
                   Swimming                                                 
----------------------------------------------------------------------------
Catherine          Table Tennis       Drummondville, QC  David Jacques      
Dauplaise                                                                   
----------------------------------------------------------------------------
Cendrine Browne    Cross Country      Barrie, ON         Louis Bouchard     
                   Skiing                                                   
----------------------------------------------------------------------------
Charles Moreau     Para-Cycling       Victoriaville, QC  Sebastien Travers  
----------------------------------------------------------------------------
Christin Tsai      Badminton          Richmond, BC       Darryl Yung        
----------------------------------------------------------------------------
Dave Blais-        Freestyle Skiing - Lac-Beauport, QC   Caroline Franc     
Langlais           Aerials                                                  
----------------------------------------------------------------------------
Eleanor Harvey     Fencing            Hamilton, ON       Paul ApSimon       
----------------------------------------------------------------------------
Gabrielle Daleman  Figure Skating     Toronto, ON        Andre Berezintsev  
----------------------------------------------------------------------------
Genevieve Haley    Wrestling          Shawville, QC      Paul Ra
gusa        
----------------------------------------------------------------------------
Greg Rafter        Skeleton           Calgary, AB        Keith Loach        
----------------------------------------------------------------------------
Jackson Carroll    Taekwondo          Halifax, NS        Kathy Pyke         
----------------------------------------------------------------------------
Jazmyne            Canoe/Kayak        Chilliwack, BC     Jonathan Allen     
Denhollander                                                                
----------------------------------------------------------------------------
Jessica Ruel       Weightlifting      Rouyn-Noranda, QC  Rene Bellemarre    
----------------------------------------------------------------------------
John Leslie        Para-Snowboard     Winnipeg, MB       Candice Drouin     
----------------------------------------------------------------------------
Jon Versteeg       Snowboard -        Kelowna, BC        Chris Witwiki      
                   Slopestyle                                               
----------------------------------------------------------------------------
Julia Ransom       Biathlon           Penticton, BC      Richard Boruta     
----------------------------------------------------------------------------
Justin Karn        Paralympic Judo    Guelph, ON         Mark Burgess       
----------------------------------------------------------------------------
Katelyn Lehner     Athletics          Prince Albert, SK  Stirling Lehner    
----------------------------------------------------------------------------
Keegan Zanatta     Swimming           Victoria, BC       Ryan Mallette      
----------------------------------------------------------------------------
Kurt Oatway        Para-Skiing -      Edmonton, AB       Nick Brush         
                   Alpine                                                   
----------------------------------------------------------------------------
Mischa Partridge   BMX                Duncan, BC         Ken Cools          
----------------------------------------------------------------------------
Molly Carlson      Diving             Fort Frances, ON   Mike Lang          
----------------------------------------------------------------------------
Monika Burgess     Judo               Kitchener, ON      Mark Burgess       
----------------------------------------------------------------------------
Nicholas-Guy       Para-Swimming      Quebec City, QC    Valerie Cyr        
Turbide                                                                     
----------------------------------------------------------------------------
Patricia           Gymnastics         Vancouver, BC      Svetlana Joukova   
Bezzoubenko        Rhythmic                                                 
----------------------------------------------------------------------------
Peter Brothers     Swimming           Victoria, BC       Ryan Mallette      
----------------------------------------------------------------------------
Pierre-Luc Poulin  Kayak              Quebec City, QC    Luc Grenier        
----------------------------------------------------------------------------
Robert (Bob)       Para-Archery       Moose Jaw, SK      Ken Chipley        
Hudson                                                                      
----------------------------------------------------------------------------
Sabrina Gill       Gymnastics -       Mississauga, ON    Lisa Cowan         
                   Artistic                                                 
----------------------------------------------------------------------------
Sarah-Anne Brault  Triathlon          Levis, QC          Gary Pallett       
----------------------------------------------------------------------------
Tayler Wilton      Snowboardcross     Toronto, ON        Dave Balne         
----------------------------------------------------------------------------
Virginie Chenier   Archery            Montreal, QC       Sylvain Cadieux    
----------------------------------------------------------------------------
Yoan Gauthier      Speed Skating -    River-du-Loup, QC  Laurent Daignault  
                   Short Track                                              
----------------------------------------------------------------------------
Zachary Burt       Judo               Ajax, ON           Dave Burt          
----------------------------------------------------------------------------
Junior Women's     Basketball         Ontario            Donna Branch       
National                                                                    
Basketball Team                                                             
----------------------------------------------------------------------------
Men's Rugby Team   Rugby              British Columbia   Geraint John       
----------------------------------------------------------------------------
Men's Sledge       Sledge Hockey      Alberta            Todd Sargeant      
Hockey Team                                                                 
----------------------------------------------------------------------------
Jr-FISU Men's      Water Polo         Quebec             Michel Roy         
Water Polo Team                                                             
----------------------------------------------------------------------------
Jr-FISU Women's    Water Polo         Quebec             Andrew Robinson    
Water Polo Team                                                             
----------------------------------------------------------------------------
Wheelchair Rugby   Wheelchair Rugby   British Columbia   Kevin Orr          
----------------------------------------------------------------------------

 
For more information on the FACE program, visit
www.facebook.com/dreambig. 
About Suncor Energy 
Suncor Energy is Canada's leading integrated energy company. Suncor's
operations include oil sands development and upgrading, conventional
and offshore oil and gas production, petroleum refining, and product
marketing under the Petro-Canada brand. While working to responsibly
develop petroleum resources, Suncor is also developing a growing
renewable energy portfolio. Suncor's common shares (symbol: SU) are
listed on the Toronto and New York stock exchanges. 
About the Canadian Olympic Committee 
The Canadian Olympic Committee (COC) leads the achievement of the
Canadian Olympic Team's podium success and advances Olympic values in
Canada. Independent and predominantly privately funded, the COC
delivers resources that Canada's elite athletes need to perform at
their best and give their everything every day. The backbone of
Canada's Olympic movement, the COC works with National Sport
Federations to prepare the Team for the Olympic, Youth Olympic and
Pan American Games. By sharing our athletes' stories, we inspire all
Canadians through the power of sport: 24 hours a day, 7 days a week,
365 days a year. 
About the Canadian Paralympic Committee 
The Canadian Paralympic Committee (CPC) is a non-profit, private
organization with 46 member sports organizations dedicated to
strengthening the Paralympic Movement. The CPC is responsible for
creating an optimal high-performance environment for Canadian
Paralympic athletes to win at Paralympic and Parapan American Games.
By supporting Canadian Paralympic athletes and promoting their
success, the CPC inspires all Canadians with a physical disability to
get involved in sport through programs delivered by its member
organizations. 
For more information about Suncor Energy please visit our web site at
suncor.com, follow us on Twitter @SuncorEnergy or read our blog,
OSQAR.
Contacts:
Media inquiries:
403-296-4000
media@suncor.com 
Canadian Olympic Committee Media Office
Jane Almeida
Manager, Media Relations
416-324-4120 or Cell: 416-540-1788
jalmeida@olympic.ca 
Canadian Olympic Committee Media Office
Dimitri Soudas
Executive Director, Communications
416-324-4136 or Cell: 289-388-6419
dsoudas@olympic.ca 
Canadian Paralympic Committee
Alison Korn
Manager, Media Relations and Communications
613-569-4333 ext. 243 or Cell: 613-298-4927
akorn@paralympic.ca 
Canadian Paralympic Committee
Martin Richard
Executive Director, Communications and Marketing
613-569-4333 ext. 224 or Cell: 613-725-4339
mrichard@paralympic.ca
 
 
Press spacebar to pause and continue. Press esc to stop.